About herbanatura

This author has not yet filled in any details.
So far herbanatura has created 43 blog entries.

МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ГРЕЈПФРУТ ЗА ЛАДНИТЕ ДЕНОВИ ШТО ДОАЃААТ

Во последно време може да се забележат голем број на луѓе кои имаат симптоми на настинка: кивање, течење на носот, итн. Ова е времето од годината кога настинките и вирусите се дел од нашето секојдневие. Променливото и сè поладно време, неизбежно ги носи и овие несакани состојби.

Наместо веднаш да посегнеме кон антибиотици или други хемиски […]

ЗДРАВИТЕ ДЕЦА СЕ СРЕЌНИ ДЕЦА!

Маслото од семки од грејпфрут го става имунитот во “петта брзина“ и затоа во Америка го нарекуваат “вакцина за имунитет“. Се добива со метод на ладна екстракција од семките и пулпата на грејпфрутот (Citrus Paradisi) и претставува соединение богато со антиоксиданси, кое може да се користи за лекување различни состојби. Ова масло, со својата пријатна […]

10 МОЌНИ АНТИБИОТИЦИ ЗА КОИ НЕ Е ПОТРЕБНА РЕЦЕПТА

Хипокрит рекол “Храната нека биде твој лек, а лекот храна“. Оваа позната изрека е повеќе од вистината и порачува да му дадете на вашиот организам тоа што му е потребно за да се избори со инфекциите.

Во последната декада, прекумерното користење на антибиотиците се чини го достигна својот максимум. Резултатот од ваквата состојба е сé поголем […]

Ги намалува стресот и нервозата, ја елиминира импотенцијата и прераната ејакулација, помага при артритис…

Еве 10 добри причини зошто маслото од ѓумбир на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Ги уништува тумурните ќелии, ги спречува бронхијалните спазми, ја негува кожата…

Еве 8 добри причини зошто маслото од семки од дива кајсија на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Го намалува холестеролот во крвта, го регулира крвниот притисок, ги спречува алергиите…

Еве 9 добри причини зошто маслото од црно семе на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Најдоброто природно средство за спречување настинка и грип, ја чисти еширихијата…

Еве 7 добри причини зошто маслото од диво оригано на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Најмоќниот природен антибиотик и најголем зајакнувач на имунитетот…

Еве 9 добри причини зошто маслото од семки од грејпфрут на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

СТОМАЧНИ ВИРУСИ: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ И ТРЕТМАН

Стомачен вирус или гастроентеритис е заболување кое најчесто се појавува кај помладата популација, во текот на целата година, а особено на почетокот на пролетта и летото. Со зголемувањето на температурите расте бројот на стомачни инфекции предизвикани од различни типови на вируси и бактерии.

Гастроентеритис е медицинска состојба која се карактеризира со воспаление на гастроинтестиналниот тракт, кој […]

МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ГРЕЈПФРУТ ПРОТИВ ПАРАДЕНТОЗА И ВОСПАЛЕНИЈА ВО УСНАТА ШУПЛИНА

Парадентозата (парадонтитис) е бактериска инфекција која ги оштетува непцата и коските кои ги држат забите во устатa. Статистиката покажува дека 6 од 10 лица имаат проблеми со оваа болест и е една од најчестите причини за губењето на забите кај повозрасните луѓе.

Главна причина за парадентозата се големиот број бактерии кои живеат во нашата усна шуплина […]