10 МОЌНИ АНТИБИОТИЦИ ЗА КОИ НЕ Е ПОТРЕБНА РЕЦЕПТА

Хипокрит рекол “Храната нека биде твој лек, а лекот храна“. Оваа позната изрека е повеќе од вистината и порачува да му дадете на вашиот организам тоа што му е потребно за да се избори со инфекциите.

Во последната декада, прекумерното користење на антибиотиците се чини го достигна својот максимум. Резултатот од ваквата состојба е сé поголем […]

Ги намалува стресот и нервозата, ја елиминира импотенцијата и прераната ејакулација, помага при артритис…

Еве 10 добри причини зошто маслото од ѓумбир на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Ги уништува тумурните ќелии, ги спречува бронхијалните спазми, ја негува кожата…

Еве 8 добри причини зошто маслото од семки од дива кајсија на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Го намалува холестеролот во крвта, го регулира крвниот притисок, ги спречува алергиите…

Еве 9 добри причини зошто маслото од црно семе на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Најдоброто природно средство за спречување настинка и грип, ја чисти еширихијата…

Еве 7 добри причини зошто маслото од диво оригано на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

Најмоќниот природен антибиотик и најголем зајакнувач на имунитетот…

Еве 9 добри причини зошто маслото од семки од грејпфрут на Херба Натура задолжително треба да го имаме во секоја домашна аптека.

СТОМАЧНИ ВИРУСИ: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ И ТРЕТМАН

Стомачен вирус или гастроентеритис е заболување кое најчесто се појавува кај помладата популација, во текот на целата година, а особено на почетокот на пролетта и летото. Со зголемувањето на температурите расте бројот на стомачни инфекции предизвикани од различни типови на вируси и бактерии.

Гастроентеритис е медицинска состојба која се карактеризира со воспаление на гастроинтестиналниот тракт, кој […]

МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ГРЕЈПФРУТ ПРОТИВ ПАРАДЕНТОЗА И ВОСПАЛЕНИЈА ВО УСНАТА ШУПЛИНА

Парадентозата (парадонтитис) е бактериска инфекција која ги оштетува непцата и коските кои ги држат забите во устатa. Статистиката покажува дека 6 од 10 лица имаат проблеми со оваа болест и е една од најчестите причини за губењето на забите кај повозрасните луѓе.

Главна причина за парадентозата се големиот број бактерии кои живеат во нашата усна шуплина […]

МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ДИВА КАЈСИЈА ЗА НЕГА НА КОЖАТА ВО ЛЕТНИОТ ПЕРИОД

Летото е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди од годината. Во лето, поголемиот дел од денот го поминуваме надвор, изложувајќи се на сонцето и УВ зраците, кои се еден од најголемите надворешни непријатели на кожата.

Кога кожата е предолго изложена на сонце, доаѓа до создавање на […]

ЕКСТРАТ (МАСЛО) ОД ЃУМБИР, ПРОТИВ РАЗНИ ВИДОВИ БОЛКИ

Само две капки масло од ѓумбир имаат поголем ефект од една таблета ибупрофен, против различни болки…

Едно ново истражување, кое е објавено во списанието “Arthritis”, открива дека ѓумбирот делува на намалување на болките подеднакво како и лековите против болки, како на пример ибупрофенот.

Иако ибупрофенот е еден од најпопуларните лекови против болки, сепак ова истражување покажува дека […]